Aktuality

Hovězí maso představovalo po staletí důležitou a kvalitní složku jídelníčku našich předků. My si po jejich vzoru připravíme z českého hovězího klasický recept tak, jak ho připravovaly naše prababičky. A to před sto lety obnášelo poctivě uvařené maso volské, které se v dnešní době znovu vrací na naše talíře. Nevěříte? Máme pro vás i další překvapení.

  ČT 1
Temata v tomto dílu pořadu Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli:

V nejnovějším díle Receptáře pomůžeme trávníkům k rychlé regeneraci po zimě a zasáhneme taky proti přezimujícím škůdcům na ovocných stromech, Dozvíme se taky jak pěstovat okrasné slunečnice. Sledujte v neděli 24. března 2019 v 11.55 na Primě!

  Prima

V dalším díle pořadu přivítáme jaro na zahradě i v kuchyni, postaráme se o trávník a vytvarujeme okrasné dřeviny, vybereme střešní okna, představíme trendy v krmivech pro psy a vyrobíme si aeroponický květináč.

  ČT 1
Temata v tomto dílu pořadu Polopatě:

Ivan Dvořák představí jednu velmi chutnou odrůdu jablek. V kuchyni přivítáme Karla Zimu. Prozradí recept na slovenský kuřecí perkelt s haluškami podle své maminky Marcely.

  ČT 1
Témata v tomto dílu pořadu Hobby naši doby:

V dalším dílu našeho seriálu o tom, co všechno naše babičky a dědečkové znali a uměli, se vypravíme za talentovanými a šikovnými lidmi, kteří se starají o to, aby krásná stará řemesla nebyla zapomenuta. Podíváme se na Vysočinu za jirchářem, který umí vyčinit kůže a kožešiny. V Kostelci nad Černými lesy si připomeneme řemeslo, bez kterého by se kdysi neobešel žádný pivovar – umění bednářské.

  ČT 1
Temata v tomto dílu pořadu Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli:

V třetím díle Vychytávek uvidíme jak vyrobit květináče z plastových kbelíků od barvy ve stylu Provence.  Z obyčejných šišek vykouzlíme dekorativní jarní věnec. Pokud máte rádi rustikální nábytek, ovšem nechcete za něj utrácet spoustu peněz v obchodech, můžete si vyrobit praktický dřevěný policový regál nebo alespoň o něco jedno

  Prima

Po zimní přestávce se opět na obrazovku televize Prima vrací pořad Receptář prima nápadů.  V třetím díle se dozvíme jak na jarní řez ovocných stromů. Dále jak pěstovat exotickou rostlinu s názvem jahodový stromek či jak vybírat a  vysévat rajčata.

  Prima

Seznámíme se se základními pravidly při přesazování dřevin. Právě nyní je totiž pro to vhodná doba. Uvidíme jako jsou výhody vyvýšených záhonů. Spoustu cizokrajných rostlin je možné pěstovat jako pokojovky nebo na zahradě a zároveň báječně poslouží i jako koření v kuchyni. Patří k nim třeba pepřovník thajský, galgán nebo citronová tráva.

  ČT 1

Olga Humlová prozradí, jak správně pěstovat mochyně, které mají velké množství vitamínů i bílkovin. Vladimíra Egertová vysvětlí, jak nejlépe provádět řez vinné révy na svých zahradách. Eva Benešová představí svoji bohatou sbírku ořezávátek. Vařit dnes budeme s Miroslavem Etzlerem. Můžete si spolu s ním připravit krevety na zeleném kari s kokosovým mlékem.

  ČT 1

Pojíme vydatný valašský kontrabáš a pak se vypravíme do časů Babičky Boženy Němcové, kde otevřeme tajemnou skříňku, zvanou troudník. Tak začne naše dobrodružná výprava za největším vynálezem dějin – uměním rozdělat oheň, který dokáže zažehnout světlo svíčky anebo zatopit v kamnech. Po vzoru našich pradědečků si naštípeme a zapálíme louče ze smolného dřeva.

  ČT 1
Temata v tomto dílu pořadu Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli:

Samozavlažovací květináč z PET láhve za pár kaček vyrobí Láďa Hruška v dalším díle Vychytávek. Ze starých bot vykouzlí stylový květináč a taky uvidíme jak si předpěstovat letničky a zeleninu v mini pařeništi vyrobeném z plastového boxu.

  Prima

Po zimní přestávce se opět na obrazovku televize Prima vrací pořad Receptář prima nápadů.  V druhém díle se dozvíme jak založit vyvýšený záhon - z jakých vrstev by se měl skládat a jak vysoký by mel být.

  Prima

Dozvíme se jak při jarním hnojení vyhnout přehnojení. Dále připravíme robotickou sekačku na první jarní sekání, představíme čagu i papuščíky, přizpůsobíme zahradu domácím mazlíčkům a podíváme se do domu z kamene. Ukážeme si taky, jak aplikovat štuk.

  ČT 1

Olga Humlová představí keře, které krásně kvetou i v zimních měsících. Ota Beran vysvětlí, jak správně roubovat jabloně. Hana Štěrbová předvede výrobu netradičního věnce, který může zdobit naše interiéry celoročně. Vařit budeme opět s Danou Batulkovou. Dnes to budou zapékané plněné palačinky podle Ilji Prachaře.

  ČT 1

Kvalitní med představuje v domácnosti hotový poklad, protože obsahuje spoustu léčivých látek. Naším tipem je medový balzám na rozpraskané rty podle jednoduché receptury našich babiček. Pečené hrušky s medem a ořechy jsou skvělým dezertem, který zahřeje ve dnech chladného předjaří. A malá rada – med patří tradičně do bylinkového čaje. Víte však, jak čaj medem správně ochutit?

  ČT 1

Po zimní přestávce se opět na obrazovku televize Prima vrací pořad Receptář prima nápadů. Uvidíme postup výroby závěsných květinových dekorací a v rubrice Prima nápady se bude vyrábět z cínu a dřeva originální číslo popisné na dům. Dozvíme se taky jak postupovat při výběru substrátu pro přesazování a vysazování pokojových rostlin.

  Prima

Polopatě oslaví dvousté vydání pořadu a při té příležitosti se naučíme upéct si nevšední dort. Nevšední dort upekla Radka Rosická, moderátorka pořadu Sama doma.

  ČT 1

S Martou Bryndovou si budeme povídat o záchraně nalezených zraněných zvířat. Lenka Kohoutová předvede dekorování skleněných a plastových předmětů duhovou barvou. Ivan Dvořák prozradí, kdy je nejvhodnější doba na výsev paprik. S Petrem Vackem budeme dnes vařit jednu českou klasiku, i když trochu netradičně.

  ČT 1
Témata v tomto dílu pořadu Hobby naši doby:

Další epizoda druhé série Babiček přinesla řadu užitečných receptů do kuchyně, do domácnosti a hlavně pro zdraví. Jak si za pár korun vyrobit vlastní lahodnou domácí kyšku? Sváteční lahůdkou na stole našich babiček byl marinovaný úhoř s kapary a citronem. Prozradíme tajný houbařský recept na mléčně kvašené houby. Ukážeme si, jak se dělá domácí jablečný ocet, který prospěje našemu zdraví.

  ČT 1

Budeme se věnovat luštěninám, jejich pěstování i přípravě v kuchyni, zavedeme vás do zimní zahrady i na zahradu v zimě, vylepšíme si půdu. Milovníky psů seznámíme s méně známými pasteveckými plemeny. Dozvíme se proč se sklenice s gumičkami, kdysi hojně užívané k uchování potravin, hodí i dnes ke konzervaci lahůdek. Nakonec nabídneme recepty staročeského původu z luštěnin.

  ČT 1

S Olgou Humlovou si budeme v zahradnictví v Černošicích povídat o pěstování bylinek v zimě. Vlastimil Šindelář prozradí mnoho zajímavostí o tom, jak pěstovat a využívat elegantní kaly. Lenka Pachmanová nám předvede výrobu originální dekorace. S Jaroslavem Čubou probereme jaké keře nám můžou udělat radost teď v zimě.

  ČT 1
Témata v tomto dílu pořadu Hobby naši doby:

Stránky